Szkoła Podstawowa im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Sąpolnie

    Sąpolno 45

   77-320 Przechlewo

   Tel: (59) 833-48-70 

             

spsapolno@op.pl
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 600087
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kartka z kalendarza

Dla zdrowia dziecka!

Zachęcam wszystkich Rodziców do zapoznania się z poniższym artykułem…

Jak powinna wyglądać zrównoważona dieta dla dziecka w wieku 6 lat

 

mgr Monika Zalewska-Biełło
dziennikarka, socjolożka, redaktorka babyboom.pl

Jeśli chodzi o żywienie sześciolatków, nie zachodzą tu żadne rewolucyjne zmiany. Dieta wciąż musi być zrównoważona - bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Można jednak wykorzystać specyfikę wieku (nowe otoczenie, kompetencje i obowiązki przekładające się na przekonanie sześciolatka, że jest już całkiem „dorosły”) i wprowadzić – bądź utrwalić – kilka dietetycznych szczegółów:

Pamiętaj, że dziecko potrzebuje rutyny – także jeśli chodzi o pory posiłków. Wciąż przestrzegajcie stałego rytmu pięciu posiłków spożywanych o określonych porach: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Jedzcie razem choć jeden posiłek dziennie. Prawdopodobnie teraz się krzywisz – nie macie na to czasu! Jesteście zabiegani, macie masę obowiązków, do tego wasz zerówkowicz nie wykazuje zainteresowania trwonieniem czasu na sprawy mało istotne (jak jedzenie) – ma przecież tak wiele ważnych spraw do załatwienia (zabawa, lekcje, odpoczynek). Zmieńcie to – wpiszcie wspólny obiad lub kolację w codzienny grafik. Mało tego! - angażujcie dziecko do pomocy w przygotowaniu posiłków. Ten moment, kiedy rodzina gromadzi się wokół stołu, jest bardzo ważny i cenny. Spędzacie ze sobą czas, rozmawiacie, bądźcie blisko. Starajcie się pielęgnować tę tradycję, celebrujcie te chwile.

Zwracaj uwagę na dobre maniery. Nie musicie podczas posiłków studiować podręczników bon-ton, ale warto, by dziecko umiało zachować się także przy stole. Będzie nie tylko dobrze wychowane, ale i pewniejsze siebie – będzie umiało odnaleźć się w przyszłości w różnych sytuacjach.

Zachęcaj dziecko do próbowania nowych potraw. Jeśli twój sześciolatek dotychczas nie był otwarty na nowe smaki, teraz jest dobry moment, by to zmienić. Wykorzystaj powiew świeżości -  kontakty z rówieśnikami, nowe otoczenie, pęd do odkrywania świata dorosłych.

Zwracaj uwagę na to, co podjada twoje dziecko, co samo kupuje w sklepie (osiedlowym czy szkolnym). Możliwe, że pod wpływem rówieśników dziecko – nawet, jeśli nie miało dotychczas takich zapędów – kieszonkowe wydaje na chipsy, żywność Fast ford czy napoje gazowane. Niekoniecznie zmuszaj je do przyrzeczeń, że nigdy nie tknie tego świństwa, ale rozmawiajcie o szkodach, jakie takie produkty wyrządzają i o potrzebie ich ograniczania. Wypracujcie porozumienie.

Wciąż staraj się zaszczepiać w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe. Myśl o tym nie tylko wtedy, gdy przygotowujesz posiłki w domu, ale także wówczas, gdy pakujesz drugie śniadanie, przekąskę i coś do picia. Pamiętaj, że woda jest o niebo zdrowsza niż sok czy napój, a marchewka, orzechy czy migdały lepsze niż wafelek czy batonik.

Ponieważ sześciolatek może jeść niemal wszystko to, co rodzice oraz z uwagi na fakt, że będzie chciał – także poprzez jadłospis – wyrażać swoją „dorosłość”, możesz modyfikować jego dietę, stawiając na zdrową żywność. I tak:

  • Przygotowując kanapki staraj się wprowadzać pieczywo pełnoziarniste. Gotując obiady zamiast ziemniaków czy frytek wybieraj ryż i kasze (jaglaną, jęczmienną czy gryczaną).
  • Codziennie podawaj dziecku owoce i warzywa (także kiszone).
  • Uważaj na sól (jej nadmiar szkodzi, najlepiej kupuj sól morską nieczyszczoną) i cukier (zamiast klasycznego białego wybierz trzcinowy czy syrop klonowy). Zwracaj uwagę na jakość oleju, którego używasz – najlepiej niech będą to oliwy z pierwszego tłoczenia (na zimno).
  • Pamiętaj o nabiale – w szczególności jogurtach naturalnych, maślankach i kefirach, a także twarogu czy mleku. Zadbaj o obecność jaj, mięsa i ryb w diecie.
  • Ograniczaj białe pieczywo, słodycze i śmieciowe jedzenie (np. chipsy).

I na koniec. Pamiętaj, że niezwykle ważne dla dziecka są prawidłowe nawyki żywieniowe jego rodziców.

6 ważnych faktów o słodyczach dla dzieci

Nie tylko dzieci lubią słodki smak... Jednak słodkości to jedno, a nadmiar cukru w diecie – drugie. Dzieciństwo bez deserów byłoby smutne, dlatego ważne jest, by dzieci jadły tylko te zdrowe i w odpowiednich ilościach. Czyli oparte na owocach i naturalnie słodkich produktach.

Skąd u dziecka upodobanie do słodkiego? Słodki smak mają wody płodowe, które dziecko łyka przed narodzinami, oraz mleko mamy. Słodycze nie są w diecie zakazane, ale należy je jeść z umiarem. Zalecanym przez dietetyków ich substytutem mogą być inne naturalnie słodkie produkty, np. owoce, które powinny znaleźć się już w menu niemowląt.

Fakt 1: Cukier nie w nadmiarze

Choć wytwarza się go z warzyw (buraków cukrowych), proces produkcji i oczyszczania cukru (rafinowania) niszczy w nim wartościowe składniki. Nadmiar cukru w diecie jest odpowiedzialny za wiele chorób: otyłość i związane z nią choroby (m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia). Ma zły wpływ na stan zębów, bo ułatwia rozwój próchnicy, będąc pożywką dla drobnoustrojów, i obniża odporność organizmu. Duża ilość cukru i słodyczy w diecie, czyli zwykle słodkich przekąsek, może też pośrednio prowadzić do niedoborów w organizmie ważnych składników. Nadmiar słodyczy, zwłaszcza spożywanych przed lub w porze posiłku, może powodować, że dziecko odmawia zjedzenia racjonalnego posiłku, a to pośrednio może zubażać jego dietę w ważne dla rozwoju witaminy i składniki mineralne. Niektóre badania wiążą też występowanie nadpobudliwości u dzieci z dietą, która obfituje w rafinowany cukier i wysoko przetworzone produkty zawierające dużo substancji dodatkowych, np. barwników.

Fakt 2: Słodycze ze sklepu zawierają niezdrowe składniki

Z gotowych słodyczy najgorsze są lizaki, ciągutki, landrynki, twarde cukierki – zawierają dużo cukru i niemal żadnych odżywczych składników, oblepiają zęby lub długo rozpuszczają się w buzi. Na tej słodkiej pożywce łatwo rozwijają się bakterie powodujące próchnicę. Także żelki, galaretki, drażetki, choć szybciej się je zjada, nie dostarczają wartościowych składników. Sklepowe cukierki zawierają substancje dodatkowe: sztuczne barwniki, konserwanty, a zamiast cukru często jakiś zamiennik, np. syrop glukozowo-fruktozowy, który ma związek z otyłością. Jeśli już chcesz podać dziecku słodycze, wybierz gorzką czekoladę (min. 70 proc. masy kakaowej). Są w niej pewne ilości magnezu, żelaza, cynku. Z gotowych słodyczy nie najgorsze są też sezamki, batoniki musli i z ziarnami. Warto czytać etykiety, bo niektóre słodycze wyglądające na zdrowe zawierają utwardzane tłuszcze roślinne, w tym dużo tłuszczów trans.
Fakt 3: Nie należy dosładzać jedzenia

Lepiej tego nie robić, a już na pewno nie małym dzieciom. Choć dzieci lubią słodki smak, to nie potrzebują dosładzania. Wystarczy im naturalna słodycz mleka mamy, słodki smak owoców i niektórych warzyw (zawierają fruktozę, czyli łatwo trawiony cukier prosty). Dosładzanie potraw dzieciom może spowodować zaburzenia w odczuwaniu innych smaków. Ich kubki smakowe przyzwyczajają się do słodkiego i trudno namówić je do jedzenia produktów o innym smaku, szczególnie warzyw.

Fakt 4: Warto podawać owocowe desery

Jeśli chcesz podać dziecku zdrowe słodkości, nie kupuj gotowych, tylko przygotuj je w domu. Będziesz mieć kontrolę nad tym, co zawierają. Mogą to być świeże owoce, desery na bazie owoców, musy, kiśle i galaretki na naturalnych sokach i ciasta dla dzieci z owocami. Podawaj też suszone owoce, najlepiej niesiarkowane, bez cukru (patrz etykieta!). Słodycze można też zastąpić migdałami, orzechami (w całości dopiero po trzecim roku życia że względu na ryzyko zadławienia się dziecka).

Fakt 5: Słodycze dodają energii na krótko

Cukier szybko podnosi we krwi poziom glukozy, która jest paliwem dla mięśni i układu nerwowego, powodując pobudzenie, ale potem jej ilość równie gwałtownie spada. To sprawia, że szybko czujemy się zmęczeni, nie możemy się skoncentrować, jesteśmy drażliwi. Takie wahania poziomu cukru we krwi są niekorzystne.

Fakt 6: Nie każdy cukier jest zły

Większość naturalnych produktów zawiera cukry, np. owoce  fruktozę, mleko laktozę, ale oprócz nich także inne cenne składniki (witaminy, minerały, błonnik). Najlepiej jeść produkty naturalnie słodkie, które oprócz cukrów zawierają wartościowe składniki. Można też używać naturalnie słodkich zamienników cukru, np. miodu, syropu z agawy, syropu klonowego, stewii.
Słodycze kupuj z głową!

  • Wybieraj naturalnie słodkie produkty, np. owoce. Lepiej w domu przygotować z nich zdrowy deser.
  • Zamiast tradycyjnych słodyczy kupuj suszone owoce, orzechy, migdały. Im mniej przetworzony produkt, tym lepiej.
  • Czytaj etykiety. Słodycze często zawierają nie tylko cukier, ale także sporo tłuszczu oraz „dodatki”, np. barwniki.

Zdjęcia są dowodem na to, że samodzielnie potrafimy zrobić zdrowe, pyszne kanapki i szaszłyki.