Udział w programie Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

NASZA SZKOŁA JEST BENEFICJENTEM PROGRAMU PN. „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”.

OTRZYMALIŚMY WSPARCIE FINANSOWE W WYSOKOŚCI 60 TYS. ZŁOTYCH

Został za nie zakupiony następujący sprzęt:

• wiertarka stołowa, wiertła do metalu, imadło, szczypce wydł. proste, szczypce uniwersalne, szczotka ręczna 4-rzędowa, młotek ślusarski, wkrętarka, wkrętaki, zestaw bitów, nożyce do blachy, piła otwornica, piła metalowa, pilniki, suwmiarka, miara zwijana, kątownik, zszywacz ręczny, pistolet do kleju (2szt.), klej w laskach 3 op.), wypalarka do drewna (3szt.), stacja lutownicza,  skrzynka narzędziowa
  • kuchnia Amica, lodówka Whirlpool, blender Bosch, mikser Concept, opiekacz Tefal (2szt.), komplet garnków Ambition, waga kuchenna, stolnica duża (2szt.), deska kuchenna (10szt.), trzepaczka do piany (2szt.), nóż (10szt.), kpl. Sztućce 24el.(2szt.), wałek drewniany do ciasta (2szt.), miska 4l (5szt.), miska plastikowa 6l (5szt.),
  • robot edukacyjny Photon (4szt.), photon Magic Dongle (4szt.), komputer przenośny Acer TravelMate, drukarka 3D
  • mobilny zestaw nagłaśniający, Aparat Canon PowerShot G7X, zestaw oświetlenia ciągłego quadralite , statyw Arkas, mikrofon nakamerowy, mikroport Boya, uchwyt uniwersalny Gimbal,
  • komplet przyborów geometrycznych z tablicą – magnetyczny, „Poznajemy tajemnice rachunku prawdopodobieństwa – klasowy zestaw z kartami pracy, siatki 11 brył geometrycznych, magnetyczne koła-ułamki zwykłe i procenty, tablica tryptyk biała suchościeralna (2szt.)
  • szafki zamykane (6szt.), gablota otwierana (4szt.), apteczka ścienna pierwszej pomocy (4szt.)

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który z pewnością uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli naszym uczniom rozwijać swoje zainteresowania  nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych  lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Zakupiony sprzęt od 1 września 2022 r. będzie wykorzystywany na zajęciach  dodatkowych w edukacji wczesnoszkolnej, na zajęciach koła zainteresowań, a także na przedmiotowych zajęciach lekcyjnych dla których wykorzystanie sprzętu jest zasadne.