Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

UWAGA Informacje dla Rodziców - rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej.

Minister Edukacji Narodowej wydał rekomendacje dla dyrektorów szkół zgodnie,
z którymi informuję Rodziców i Opiekunów naszych uczniów,
by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły.

1. Do szkoły  nie będą przychodzili przeziębieni i chorzy nauczyciele i inni pracownicy.
  2. W naszej szkole odbyły się pogadanki z panią pedagog na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
  3. Na korytarzach szkolnych wywieszone są instrukcje dotyczące mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej.
  4. Informuję, że  jeśli uczeń i Rodzic, nie mieli  kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
  5. Przypominam, że rodzicom dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
  6. Informuję Rodziców, których dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomili najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosili się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Człuchowie

ul. Sobieskiego 4

77-300 Człuchów

Tel./FAX (59) 83 41 142

Telefon alarmowy:

email: psse.czluchow@pis.gov.pl

Dyrektor szkoły Marek Ginter

ZALECENIA

1. Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
    Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
    Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

3. Zachowaj bezpieczną odległość co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
    Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
    Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

5. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
    Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

6. Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego znajdują się aktualne informacje na temat koronawirusa. Zachęcamy do ich odwiedzania:

Infolinia Ministerstwa Zdrowia

W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń

na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych –

tel. 800 190 590 (czynna całodobowo)